door Geert van Someren
De stalen damwand tussen het bouwproject Riederwerf en de grienden bij Het Huys ten Donck wijkt. Bij de voorbereiding van het herstel zijn veel partijen betrokken. De bewoners van de huizen die met hun tuin aan de damwand grenzen in de eerste plaats, maar natuurlijk ook projectontwikkelaar AM die deel uitmaakt van het bouwconcern BAM en verantwoordelijk is voor de constructie. Daarnaast spelen zowel de gemeente Ridderkerk als de provincie Zuid-Holland een belangrijke rol.
Dat de situatie mede daardoor complex is, is helder. De bewoners maken zich zorgen over eventuele kosten en de gevolgen van de kapotte constructie. De gemeente heeft daarom deze zomer aan partijen voorgesteld om de damwand onder voorwaarden in eigendom te willen verwerven. “Hiermee worden bewoners definitief ontzorgd voor wat betreft eventuele toekomstige aansprakelijkheden en vraagstukken over de garanties ten aanzien van de levensduur”, zo staat in het antwoord dat het Ridderkerks college van B&W heeft gegeven op vragen van het raadslid Arianne Ripmeester (PvdA/GL).
Drinkwater niet in gevaar
Een zorg was wat voor gevolgen de zaak heeft voor de winning van drinkwater. “De damwand mag niet getrokken worden, ook al faalt die. De sleuf van een getrokken damwand is groter dan de naad langs een wijkende damwand”, zo stelt het college. “Er zit nog zo’n 5 meter deklaag onder de stalen damwand en 7 tot 8 meter deklaag onder de betonnen damwand. Ook al zou de damwand over de hele diepte wijken, dan zou er nog genoeg dikte zijn van de deklaag. De drinkwaterwinning wordt daarmee potentieel niet in gevaar gebracht”.
Scheepswerf Schram
De bouwlocatie ligt op de plaats van de vroegere scheepswerf Schram. De grond is gesaneerd met goedkeuring van de provincie en er ligt een leeflaag van vier meter hoog overheen. Het college van B&W: “Dit betekent dat de bewoners hier veilig kunnen wonen en gebruik kunnen maken van huis en tuin. Wil een eigenaar zelf iets veranderen aan huis of tuin en moet hiervoor de grond roeren dieper dan de leeflaag, dan zijn de kosten voor de nieuwe bewoner”.
Geen overeenstemming
De reden dat nog niet is begonnen met het herstel van de damwand, is volgens het college dat er tussen partijen nog geen overeenstemming is over het herstelwerk. Een omgevingsvergunning voor het herstel van de damwand wordt pas formeel aangevraagd als alle partijen, inclusief de bewoners en de betrokken overheidsinstanties, de gelegenheid hebben gehad om de vergunning voorafgaand te kunnen beoordelen. Zover is het nog niet, aldus het college. Om de herstelmaatregelen toe te lichten, wordt door projectontwikkelaar AM een informatiebijeenkomst georganiseerd.
Grote gevolgen
Voor de projectontwikkelaar heeft de ontstane situatie ook gevolgen. Niet alleen gaat het herstel waarschijnlijk geld kosten, ook kan het in 2015 gestarte bouwproject Riederwerf niet worden afgemaakt. De laatste fase met 45 woningen – waarvan een deel direct aan de rivier de Nieuwe Maas – was vorig jaar op een enkel huis na verkocht, maar is uit de verkoop gehaald. Volgens het college van B&W moet AM voor de bouw van die woningen te zijner tijd een nieuwe vergunningsaanvraag indienen. Ook zal dan een nieuw verkooptraject worden gestart.
Zie ook onze publicaties eerder dit jaar:
https://ridderkerksdagblad.nl/Lokaal/ernstige-problemen-met-damwand-bij-nieuwbouw-riederwerf en https://ridderkerksdagblad.nl/Lokaal/provincie-cordineert-bemiddeling-met-probleem-riederwerf-
Stalen damwand Riederwerf zorgt voor veel hoofdbrekens
27 October 2022, 19:50 uur
Lokaal
