Fransman Paret-Peintre wint op Mont Ventoux; Arensman finisht als 12e

22 July 2025, 17:45 uur
Sport
mainImage
ANP
De Fransman Valentin Paret-Peintre.

De Fransman Valentin Paret-Peintre heeft de zestiende etappe van de Tour de France gewonnen. Het was een rit vanuit Montpellier die na een lange vlakke aanloop eindigde met de beklimming van de Mont Ventoux. Thymen Arensman eindigde als twaalfde.

De 24-jarige Paret-Peintre, die rijdt voor de ploeg Soudal Quick-Step, won de sprint bergop van een kopgroep voor de Ier Ben Healy en de Colombiaan Santiago Buitrago. De Sloveen Tadej Pogacar bereikte als vijfde de finish met de Deen Jonas Vingegaard in zijn spoor en behoudt de gele trui.

Pogacar (UAE Team Emirates) heeft 4 minuten en 15 seconden voorsprong op Vingegaard. De Duitser Florian Lipowitz volgt op 9.03. Woensdag zouden de sprinters nog eens aan hun trekken moeten komen in een relatief vlakke rit van Bollène naar Valence. Daarna volgen twee zware Alpenetappes.

Eenkhoorn, Groenewegen en Arensman

Ongeveer 35 renners, met Healy als best geklasseerde, slaagden erin een marge op te bouwen met het peloton. Pascal Eenkhoorn, Dylan Groenewegen en Thymen Arensman vormden de Nederlandse inbreng.

Ruim 60 kilometer voor de finish viel de groep uit elkaar. Vooraan bleven zeven man over, onder wie Arensman, de Fransman Julian Alaphilippe en de Spanjaard Enric Mas. Het waren de beste klimmers van het zevental, bleek al snel vanaf de voet van de Mont Ventoux. Verspreid achter het drietal reed een aantal renners, het peloton met Pogacar volgde op zes minuten.

Marge van halve minuut

Mas viel op 14 kilometer onder de top aan en had binnen 2 kilometer een marge van een halve minuut. Ver achter hem zetten de renners van Visma - Lease a Bike zich aan kop van de groep rond Pogacar. Arensman en Alaphilippe werden ondertussen gepasseerd door Healy met in zijn spoor Paret-Peintre en Buitrago.

Vingegaard en Pogacar deden elkaar zeer, maar tot een afscheiding kwam het niet. Ook niet toen de Deen nog hulp kreeg van zijn Belgische ploeggenoot Victor Campenaerts, een van de vroege vluchters.

Derde wielerprofzege

Healy en Paret-Peintre sloten 4 kilometer onder de top aan bij Mas, gevolgd door Buitrago. De Spanjaard kon zich niet meer mengen in de strijd om de dagzege. Die werd na een felle sprint overtuigend gewonnen door Paret-Peintre, die de derde zege als wielerprof boekte. Vorig jaar won de lichtgewicht (52 kilo) uit Annemasse al een rit in de Giro d'Italia.
 
Thymen Arensman
Thymen Arensman begon als een van de koplopers aan de Mont Ventoux, met - zo leek het - zicht op zijn tweede ritzege in de Tour de France. Maar de Nederlander van Ineos Grenadiers had zelf al gevoeld dat winst er niet in zat. "Ik had slechte benen, maar moest mee in een vroege ontsnapping omdat er niemand van onze ploeg meezat", vertelde hij bij de NOS. Arensman bereikte als twaalfde de finish op ruim twee minuten van ritwinnaar Valentin Paret-Peintre.

"Ik heb me helemaal in een kramp moeten rijden om het gat te dichten naar die kopgroep van meer dan dertig man. Dit was het beste wat ik ervan kon maken", sprak de winnaar van de Pyreneeënrit naar Luchon-Superbagnères. "Ik heb het op de klim nog wel geprobeerd, maar had wel door dat ik niet voor de ritwinst reed. De vorm is er wel, maar ik had de benen niet. Dat ik er dit nog van heb kunnen maken maakt me trots. Er komen nog twee bergetappes, als ik de benen terugvind kan ik er misschien nog iets van maken."


Door: ANP