door Geert van Someren
De gemeente Ridderkerk heeft onlangs bij minister Faber (Asiel en Migratie) formeel bezwaar gemaakt tegen het besluit om 90 extra asielzoekers te moeten opvangen. “Met ons bod van maximaal 250 asielopvangplaatsen (conform indicatieve taakstelling), eerdere crisisnoodopvang in 2021 en 2022 en de opvang van 90 asielzoekers vanaf juli 2022 totdat de nieuwe locatie gerealiseerd is (binnen de kaders van de afspraken met het COA), hebben wij ons inziens een meer dan behoorlijke bijdrage geleverd en is een restopgave niet van toepassing”, stelt de gemeente.
“Dat u hiermee instemt, blijkt uit de lijst van gemeenten die vallen onder de ‘uitsluiting vanwege realisatie aantal opvangplaatsen indicatieve verdeling’ waar Ridderkerk expliciet wordt benoemd. Wij kunnen ons dan ook niet vinden in de extra 90 asielopvangvoorzieningen die ons zijn toebedeeld. De restopgave gaat alleen naar gemeenten die nog geen evenredige bijdrage hebben geleverd aan de opvang”, aldus het bezwaar.
Nieuwe locatie
De huidige bestuursovereenkomst van Ridderkerk met het COA (centraal orgaan opvang asielzoekers) loopt tot 1 juli 2026. In de planning zit de bouw van een nieuwe locatie bij Oudelande voor de opvang van 250 asielzoekers. Dan stopt de opvang vanaf juli 2022 van circa 90 asielzoekers op het cruiseschip Calypso in de haven van Ridderkerk. Vooralsnog gaat het Ridderkerks college van B&W er van uit dat de extra opvang op een misverstand berust en dat de minister geen uitvoering geeft aan het besluit, zo heeft het college laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid Karin Kayadoe (Leefbaar Ridderkerk).