Grond Reijerwaard kost nu 323 euro per vierkante meter

16 June 2022, 20:30 uur
Lokaal
mainImage
GRNR / Jan Kok
Van de kavels op Nieuw Reijerwaard is nog maar 10% vrij beschikbaar.

door Geert van Someren

Bijna altijd wordt erg geheimzinnig gedaan over de prijs die moet worden betaald voor de aankoop van grond. Dat zou te maken hebben met concurrentie-overwegingen. Dat geldt ook voor de prijs waarvoor de gemeente Ridderkerk grond verkoopt op bedrijven- en woningbouwterreinen, zoals Cornelisland en Het Zand. Ook de Gemeenschappelijke Regeling Nieuw Reijerwaard (GRNR) waarin Ridderkerk, Barendrecht en Rotterdam elk voor een derde deelnemen, is daar vanaf het begin niet open over.

Des te meer opvallend dat in het voorstel van het Ridderkerks college van B&W aan de gemeenteraad om grond op Nieuw Reijerwaard te kopen en die vervolgens in erfpacht uit te geven, wel het aankoopbedrag staat. Voor 9.380 vierkante meter betaalt Ridderkerk iets meer dan 3,036 miljoen euro. Dat komt neer op 323 euro per vierkante meter. Dat is iets meer dan de circa 300 euro die bijna tien jaar geleden wel werd gehoord. De eerste tijd hebben kopers daar nog 50 euro ‘pionierskorting’ op gekregen. De GRNR hanteert een jaarlijkse index van 2%.

Renes en Engie
Het is de tweede keer dat Ridderkerk grond koopt en die in erfpacht uitgeeft aan de afvalverwerker Renes. Dat bedrijf ontwikkelt samen met het energieconcern Engie op het bedrijventerrein een zogeheten groen-gasinstallatie om duurzame energie op te wekken. In de tweede fase wordt een afval inzamelingspunt voor groente en fruit gerealiseerd. Dat resulteert volgens de gemeente tot een “effectieve en duurzame” biovergistingscentrale op één locatie.

Canon
De erfpachter betaalt een jaarlijkse canon van 58.000 euro. Dat is gebaseerd op een canonpercentage van 1,9%. Dat is een hoger percentage dan wat de gemeente Ridderkerk zou krijgen als het geld op de bank staat. Het verzoek van Renes om de grond in erfpacht te krijgen, is gebaseerd op de recente overname door de Australische investeerder Macquarie. Die investeerder zou minder aan het bezit van vastgoed hechten, dan de vorige eigenaar Panda.

Zie ook onze publicatie van februari vorig jaar: https://ridderkerksdagblad.nl/lokaal/nog-twee-keer-erfpacht-op-nieuw-reijerwaard